robotyka

5 korzyści z zajęć z robotyki dla dzieci


W ostatnich latach zajęcia z robotyki dla dzieci cieszyły się dużym zainteresowaniem. Z początku głównie w dużych miastach, a teraz również w mniejszych miejscowościach. I choć takie zajęcia nie uczynią z dziecka milionera, ani nawet pewnie wiziętego programisty, to warsztaty z programowania mogą przynieść naszym pociechom korzyści. Warto wiedzieć jakie.

Zabawa

Robotyka to przede wszystkim: fun! Zabawa! Jeżeli zajęcia nie są wciągające i pasjonujące dzieciaki szybko tracą zainteresowanie. A zajęcia z kodowania to budowanie z klocków, a następnie wprawianie swojego dzieła w ruch. Co może być bardziej pociągającego?

Współdziałanie

Przeważnie zajęcia odbywają się w grupach złożonych z kilku zespołów: dwu-, trzyosobowych. Przez to maluchy mogą szybciej wykonać konkretne zadania. To wymaga współdziałania. Choć trudno jest wyrokować na temat przyszłości, uważa się że kreatywne i efektywne współdziałanie będzie jedną z najważnieszych umiejętności w nadchodzących dekadach.

Logika

Programów komputerowych nie można przekupić, przebłagać czy przekonać: kierują się one wcześniej wbudowaną i żelazną logiką. Zaprogramowanie urządzenia wymaga stworzenia funkcji i procedur z istniejących pętli oraz logicznych i warunkowych wyrażeń, ale w formie zabawy. Nie przypomina Ci to fajniejszej lekcji matematyki?

Myślenie algorytmiczne

Aby sprawić, że nasz robot będzie robił zaplanowaną przez nas rzecz musimy ułożyć mu plan postępowania, tzw. algorytm, czyli przewidzieć w jaki sposób ma się zachować w określonych warunkach. Najprostszym przykładem podobnego myślenia jest układanie trasy przejazdu z domu do pracy. Myslenie algorytmiczne ma zatem szerokie zastosowanie w życiu. Przynajmniej moim ;)

Rozwiązywanie problemów

Jedną z największych bolączek naszego szkolnictwa jest nastawienie na jednorazowy sukces: umiesz – pięć, nie umiesz? Pała! Problem polega na tym, że w życiu sprawy mają się nieco inaczej: błędy i porażki są jego częścią, a jedną z najcenniejszych umiejętności jest szybkie ich lokalizowanie, wyciąganie wniosków i ich naprawianie. Pod tym względem robotyka i kodowanie mają znacznie więcej do zaoferowania niż system szkolnictwa powszechnego.

Korzyści z nauki programowania można by mnożyć. Należy jednak pamiętać, że jest to zwyczajnie rozwijająca zabawa i pożytecznie wykorzystany czas.

Powrót