4c

Dzieci przyszłości (4C)


Większość prób przewidywania przyszłości kończy się spektakularną klapą. Weźmy taki „Powrót do przyszłości”: dzisiaj powinniśmy latać samochodami i nie przejmować się rozmiarem ubrań, bo te dostosują się same do naszych wymiarów. Niemniej jeżeli chodzi o dzieci, to zmuszeni jesteśmy się bawić w wiedźmy i wiedźminów (męski odpowiednik wiedźmy) i próbować zajrzeć w przyszłość – to jak je kształcimy będzie im potrzebne za 10, 20 lat. Już na pierwszy rzut oka wygląda na wróżenie z fusów. Jest jednak kilka systemów, które rokują duże szanse, że się sprawdzą. Takim systemem jest 4C od angielskich słów:

Przyjrzyjmy się im bliżej.

Kreatywność

Wydaje się, że zwłasza w kontekście coraz większej liczby zadań powierzanych komputerom, lawinowo rosnącej mocy obliczeniowej oraz rozwoju sztucznej inteligencji, coraz ważniejsza będzie ludzka kreatywność. A raczej: pomysłowość, bo chodzi bardziej o twórcze i nowe podejście do wykonywanych przez siebie zadań. Warto się zatem zastanowić zanim powiesz dziecku: „Mam narysować zielone Słoneczko? Ale przecież Słońce jest żółte”.

Myślenie krytyczne

Myślenie krytyczne to zasadniczo sztuka zadawania odpowiednich pytań i znajdowania poprawnych rozwiązań. W czasach, gdy zalewa nas ogrom informacji i to w dużej mierze nieprawdziwych (tzw. fake news) ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej stało się filtrowanie i odsiewanie informacji kłamliwych i nieistotnych. Większość nowoczesnych metod zarządzania opiera się na krytycznym myśleniu i technikach jego wspieraniu. Jest to z pewnością umiejętność, którą warto opanować.

Współpraca

Wiekszość powstających współcześnie projektów i wynalazków jest dziełem zespołów. Już kilka dekad temu skończyły się czasy, kiedy można było w garażu dokonać przełomu. „A Steve Jobs?” - powiecie. Steve Jobs potrafił znakomicie pokierować swoimi zespołami do osiągnięcią planowanego produktu. W ostatnich latach panuje jednak przekonanie, że najlepiej sprawdzają się niewielkie zespoły. Dlatego najprawdopodobniej znaczenie umiejętności współpracy będzie w nadchodzących latach rosnąć.

Różowy słoń na wrotkach – rzeczy śmieszne i absurdalne

Dużo szybciej przyswajamy kiedy jesteśmy spokojni i zrelaksowani (do pewnego stopnia oczywiście ;) ) Dobrze działa na nas także rym i rytm. Przykład? Moja przyjaciółka nie była najlepsza z geografii i nawet nieszczególnie ją ona interesowała. Jako sumienna uczennica nauczyła się jednak wszystkich stolic państw afrykańskich poza jedną: Tunisem w Tunezji. Z pomocą przyszedł jej kolega: pamiętaj – powiedział – w Tunezji gra się w tunisa. Do dziś pamięta stolicę Tunezji, choć inne już dawno uleciały :)

Komunikacja

W świecie, w którym coraz więcej zadań produkcyjnych przejmować będą komputery i roboty, coraz więcej ludzi pracę znajdować będzie w usługach. A tu ważnym elementem jest dobre i jasne przekazywanie informacji. Nic dziwnego, że umiejętność ta będzie najpewniej bardzo przydatna w przyszłości, a ludzie o zdolności do precyzyjnego i prostego wysławiania się będą cenieni.

System 4C skupia się na tym, w jaki sposób ludzie mają ze sobą pracować, aby uzyskać jak najlepsze wyniki. W czasach kiedy „kartę dostępu” do całej ludzkiej wiedzy nosi się w kieszeni, wiedza encyklopedyczna przestaje mieć tak duże znaczenie.

Powrót